Filmy 1972

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1972 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Krokodyl Gena ma urodziny. Z tej okazji serdeczne życzenia składa mu Czeburaszka i obdarowuje go prezentem. Następnie przyjaciele próbują zbudować ogródek jordanowski i pomagają pionierom zbierać złom.
Linda kobieta, której jeszcze nikt nie zaspokoił seksualnie, idzie do lekarza, aby dowiedzieć się, dlaczego nie potrafi osiągnąć orgazmu. Po dokładnych i "dogłębnych" badaniach okazuje się, iż bohaterka cierpi na swoista mutację, mianowicie jej łechtaczka znajduje się w gardle. Od tego momentu Linda rozpoczyna swoją "oralną krucjatę". Pierwszy film pornograficzny wyświetlany w amerykańskich kinach.
Jest ostatnia noc roku, Sylwester. Na luksusowym liniowcu "Posejdon" trwa doskonała szampańska zabawa. Nagle jakaś ogromna sejsmiczna fala bardzo niebezpiecznie przechyla statek i przewraca do góry dnem, wybucha ogromna panika, ci którzy przeżyli usiłują wydostać się na zewnątrz.


Glina

7,1
Czterech zamaskowanych mężczyzn napada na bank. Wywiązuje się strzelanina, w której ginie kasjer, a jeden z bandytów zostaje ranny. Szczęśliwie udaje im się uciec, ale ich tropem podąża doświadczony, ale zmęczony już życiem, komisarz Edouard Coleman.

Kabaret

7,6
Przypadkowe spotkanie Sally i Briana początkowo nie zapowiadało bliskich więzi, jakie miały ich wkrótce połączyć. Brytyjczyk Brian przyjechał do Berlina szlifować swoją znajomość niemieckiego i udzielać lekcji angielskiego. Jest młodzieńcem z zasadami, o nienagannych manierach, a sposób bycia dziewczyny, jej szczerość, przesadna bezpośredniość, często wulgarne słownictwo są dla niego lekko szokujące. Nie przeszkadza to jednak, aby zaprzyjaźnić się z panną Bowles, a nawet z jej nowym wielbicielem baronem Maximilianem von Heune, który „wykorzystuje” oboje, do czego Brian niechętnie po czasie się przyznaje. Sally występuje w podrzędnym kabarecie i marzy o wielkiej karierze. Kabaret to również karykaturalne odbicie Berlina lat trzydziestych i obraz narastającej fali hitleryzmu w Niemczech…
Akcja rozgrywa się w okupowanym przez Japończyków Szanghaju, w latach dwudziestych naszego stulecia. Mistrz szkoły walki zostaje otruty przez konkurencję. Jego najlepszy uczeń poprzysięga zemstę. Świadom grożącego niebezpieczeństwa samotnie wdziera się na teren kontrolowany przez znienawidzonego okupanta. Słynna scena, w której Lee wysokim kopnięciem rozbija tabliczkę z napisem "Psom i Chińczykom wstęp wzbroniony", - umieszczoną na bramie miejskiego parku, na stałe weszła do antologii filmów kung-fu, będąc wielokrotnie cytowana, parodiowana i wspominana. Niektóre rozwiązania realizacyjne mogą dziś nieco śmieszyć, ale rekompensuje to znakomita kreacja głównego bohatera.
Pracownik muzeum, Stanisław Maria Rechowicz, oskarżony niesłusznie o przywłaszczenie sobie obrazu, ukrywa się w… damskiej sukience. Podejmuje pracę jako gosposia. Szybko zmienia kolejnych chlebodawców. U pana „profesora” zajmuje się skupowaniem cukru do produkcji bimbru. Pracę u nowobogackich traci, gdy staje w obronie swej napastowanej żony.
Piątka obcych sobie ludzi gubi się w trakcie wycieczki, po średniowiecznych kryptach. W trakcie wędrówki trafiają do dużej groty, w której przebywa pewien mnich. Pokazuje on każdemu z nich okoliczności w jakich zginą. Pytanie tylko czy to co widzieli, dopiero ma się zdarzyć czy już się zdarzyło?
Bohater filmu na pozór jest osobą bardzo przeciętną, sporo wysiłku kosztowało go dostanie się na studia - wybrał Wydział Fizyki, gdyż według niego właśnie fizyka jest nauką, która daje jasne, konkretne i pewne odpowiedzi na pytania. Z czasem jednak kolejne życiowe doświadczenia zachwieją tą pewność.

Wesele

7,0
Adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego, dokonana przez Andrzeja Wajdę. Odpowiedni klimat epoki został stworzony poprzez kolorystykę, scenografię, kostiumy ale również, a może przede wszystkim przez muzykę. Wajda obsadził aktorów, którzy stworzyli niezapomniane, kreacje. Obraz jest przesiąknięty charakterystyczną dla Wyspiańskiego symboliką, tajemniczością i niejednoznacznymi postaciami. "Wesele" to lektura obowiązkowa dla każdego Polaka.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…